• W październiku realizując projekt „Poszerzenie horyzontów zawodowych poprzez praktykę zagraniczną”  uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli  po raz drugi w praktykach zawodowych w Dreźnie, doskonaląc swoje umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy.

Miejsce naszych praktyk to Großer Garten, największy park w Dreźnie, w stylu barokowym. Zajmowałyśmy się tutaj między innymi przygotowywaniem roślin, jak i terenu na nadejście zimy, wykonywałyśmy zabiegi pielęgnacyjne takie jak grabienie liści, plewienie i koszenie trawy. Wyjazd pozwolił nam na poznanie innej, nowej kultury. Udało nam się podszkolić nasze umiejętności językowe, jak i te w zakresie naszego kierunku.  Nawiązaliśmy dobry kontakt ze współpracownikami, mimo obaw bez problemu potrafiliśmy się porozumieć. Jesteśmy zadowolone z wyjazdu i polecamy zagraniczne praktyki, bo dzięki nim można zdobyć doświadczenie w innym kraju, poznać jak wygląda wykonywanie naszego zawodu w innym środowisku oraz zobaczyć jak wygląda codzienne życie mieszkańca Drezna.
        Mieliśmy również szansę odwiedzić kilka znanych tutaj miejsc. Jednym z nich jest zespół architektoniczny Zwinger, znajdujący się w samym centrum miasta. Byliśmy tam na wernisażu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo dzieł sztuki. Odwiedziliśmy również Panometer, w którym mogliśmy zagłębić się w historię barokowego Drezna, Molkerei, „najpiękniejszą mleczarnię świata”. Udało nam się również zwiedzić Muzeum Higieny, które znajdowało się obok naszej pracy.

Dla mnie praktyka w Dreźnie na pewno zostanie przyjemnym wspomnieniem. Dzięki niej polepszyłam swoje umiejętności językowe, poznałam wiele przyjaznych ludzi i oczywiście poszerzyłam swoje umiejętności zawodowe. W trakcie praktyk nauczyłam się doradzać klientom w sprawie wyboru wycieczek turystycznych oraz w organizacji wyjść kulturalnych. Otrzymałam wiedzę w zakresie pełnej obsługi kasy fiskalnej, od rozpoczęcia do zakończenia dnia. Zajmowałam się zaopatrzaniem sklepu oraz przygotowywaniem do Dresdner Striezelmarkt. Oprócz profesjonalnego doświadczenia, poszerzyłam też swoje horyzonty licznymi wycieczkami do muzeów. Najważniejsze z nich to Residenzschloß, Zwinger oraz Panometer. Na koniec mogę powiedzieć, że jeżeli ktoś się waha i nadal rozmyśla na temat "Jechać czy nie?", to odpowiedź jest jednoznaczna - TAK!

Koordynator projektu Agnieszka Krupka