• O NASZEJ SZKOLE

• Kształcimy w zawodach poszukiwanych na rynku pracy;

Po ukończeniu szkoły nasi uczniowie mają pewne zatrudnienie w kraju i za granicą;

Jedyne technikum we Wrocławiu z klasami dwujęzycznymi;

Tylko u nas program nauczania, w zależności od wybranego zawodu, wzbogacony o nowe, unikatowe, poszukiwane przez pracodawców kompetencje:

Kompozycje florystyczne w hotelarstwie i gastronomii;

Dietoprofilaktyka;

Steward/stewardessa;

Animator czasu wolnego;

Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie;

Wychowawca kolonijny i animator imprez.

Jesteśmy w czołówce wrocławskich szkół. Mamy tytuł Srebrnej Szkoły 2018 i 2021.  Dwukrotnie zajęliśmy najwyższe, w tym roku 3., we Wrocławiu w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY. Jesteśmy 5. szkołą średnią w Rankingu (EWD) Najlepszych Liceów i Techników we Wrocławiu. Od 2017 r. w szkole ruszył kierunek technik żywienia i usług gastronomicznych, od 2019 kierunek technik architektury krajobrazu, a od 2021 technik rachunkowości. Od 2018 r. mamy jedyne we Wrocławiu klasy dwujęzyczne-technik organizacji turystyki. Nasza szkoła, zlokalizowana w zachodniej części miasta, ma doskonałe połączenie komunikacyjne. Dobry dojazd z każdego punktu (autobusy linii: 107, 119, 122, 126, 132, 134, 136, 139, 149, 142, 319, 406, 409, 609, pociągiem do stacji kolejowej Nowy Dwór lub Muchobór). Zajęcia odbywają się w systemie jednozmianowym.

Wielkim atutem naszej szkoły są nowoczesne pracownie przedmiotowe: Ot! Hotelik z recepcją i pokojem hotelowym, turystyczna i ekonomiczna, pracownia architektury krajobrazu i roślin ozdobnych. Od września 2020 r. ruszył najnowocześniejszy we Wrocławiu, sfinansowany z funduszy europejskich blok gastronomiczny z dwoma kuchniami i restauracją oraz autorską pracownią dietoprofilaktyki. Szkoła dysponuje dwoma blokami sportowymi. Do dyspozycji uczniów są: 2 duże i mała sala gimnastyczna, sala do tańca z lustrami, sala z matami do sportów walki i fitnessu, siłownie. Są też 2 boiska szkolne w tym 1 nowe (od 2020 r.) ze sztuczną nawierzchnią  i tereny zielone służące rekreacji. Przy szkole działa Uczniowski Klub Sportowy „Talent” (łucznictwo, podnoszenie ciężarów).

Dbamy o nasze otoczenie tworzy trwałe, funkcjonalne, zrównoważone i zintegrowane systemy, które przynoszą korzyść siedliskom ludzkim i naturalnym ekosystemom. Na terenie szkoły budowane są unikalne na skalę Polski i Europy konstrukcje pozwalające nie tylko uprawiać rośliny, ale również zwiększające powierzchnię dydaktyczną szkoły. Nasze działania są możliwe dzięki pozyskiwaniu projektów związanych z zieloną infrastrukturą: Program „EKOSzkoła" prowadzony przez Departament Zrównoważonego Rozwoju i Departament Edukacji; projekty : „GRENAIR". Kolejne projekty to: „AirQuality" stworzony we współpracy z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Dolnośląskiego i „EY GDS Poland", „FoodShift 2030".

Doskonale wykształcona kadra pedagogiczna zapewnia uczniom profesjonalne przygotowanie do zawodu i udany start w dorosłe życie. Tylko u nas realizowane są programy autorskie: Kompozycje florystyczne w hotelarstwie i gastronomii, Ogrodnictwo miejskie w gastronomii, Dietoprofilaktyka, Regionalizm- dziedzictwo kulturowe w regionie, Steward/ Stewardessa, Wychowawca kolonijny i animator imprez, Projektowania ogrodów z zachowaniem zasad permakultury. Odbywamy staże zawodowe, nabywamy dodatkowe kwalifikacje realizując liczne projekty. Do tej pory skorzystaliśmy z kursów: barista, barman, pilot wycieczek, nowoczesne trendy w przygotowywaniu potraw, kuchnia molekularna, operator wózka widłowego oraz staży u pracodawców m. in. w ramach projektów: Manufaktura fachowców „ Weź kurs na staż” i Erasmus + (praktyki zagraniczne we Włoszech, w Hiszpanii i na Malcie) Uniwersytet Młodego Przyrodnika, „Bliżej zawodu” „ Od stażysty do specjalisty…” Wsparcie kształcenia zawodowego… i wiele innych. Wielkim zainteresowaniem uczniów cieszą się wycieczki zawodoznawcze polskie i zagraniczne. Do tej pory zwiedziliśmy Włochy, Chorwację, Węgry, Niemcy, Słowację, Republikę Czeską, Grecję i oczywiście Polskę.

Zespół Szkół nr 3 współpracuje z ponad 50 pracodawcami, w ramach umów patronackich. Strategicznym partnerem jest Orbis Hotel Group. Nasi uczniowie mogą uzupełnić swoje kwalifikacje we florystycznej zaocznej szkole policealnej funkcjonującej w ramach Zespołu Szkół nr 3. Współpracujemy z wrocławskimi uczelniami wyższymi: Wyższą Szkołą Handlową, Wyższą Szkołą Bankową i Uniwersytetem Przyrodniczym.

W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, który każdego roku zdobywa główne nagrody w konkursie Rady Miejskiej Wrocławia. Chętni mogą pracować w wolontariacie szkoły - wielokrotnie byliśmy laureatami Konkursu "Ośmiu wspaniałych". Uczniowie prowadzą szkolny radiowęzeł i Escape Room, tworzymy blogi "Okiem Turysty" https://okiemturysty-zs3.blogspot.com  oraz „Hotelove” https://sites.google.com/view/wwwmegastronka/strona-g%C5%82%C3%B3wna

Nasi uczniowie mogą liczyć na wsparcie pedagoga, psychologa, doradcy zawodowego, socjoterapeuty i terapeuty biofeedbacku oraz pielęgniarki szkolnej. Bardzo dużym wsparciem dla uczniów okazały się działania nauczycieli w ramach projektu finansowanego z Funduszy Europejskich „Podniesienie kompetencji i rozwój umiejętności uczniów z obszaru ZIT WrOF”.

Korzystamy z dziennika elektronicznego, komunikujemy się przez stronę internetową, portale społecznościowe.

Instagram: @technikum_nr_16_wro

Zapraszamy!!!