• NIEMCY 2023

• Drezno, 08-21.10.23

W ramach projektu „Poszerzenie horyzontów zawodowych poprzez praktykę zagraniczną” już po raz trzeci wyjechali uczniowie z kierunku architektury krajobrazu  na dwutygodniowe praktyki zawodowe w Dreźnie. Projekt został dofinansowany i zrealizowany we współpracy z Polsko - Niemiecką Współpracą Młodzieży.

Koordynator projektu Agnieszka Krupka

W tym roku odbywaliśmy praktyki w  Zwingerze, w Dreźnie. jest to jedna  z  najbardziej znaczących budowli w Europie, późno barokowy zespół architektoniczny. Wykonywaliśmy usługi pielęgnacyjne roślin na Tarasach i Ogrodach  Brühla oraz w samym ogrodzie Zwinger. Do naszych obowiązków należało grabinie liści, przycinanie trawy, czyszczenie pomników, przycinanie drzew i krzewów.

W czasie naszych praktyk nawiązaliśmy kontakt z uczniami ze szkoły o podobnym profilu.   Zyskaliśmy nowych przyjaciół oraz doświadczenie w dziedzinie architektury i ogrodnictwa miejskiego. Możemy dzięki temu wymieniać się nowymi wiadomościami z zakresu  architektury, ogrodnictwa, kultury.  Przebywając za granicą mieliśmy możliwość podszkolić język niemiecki oraz angielski.

Maciek, Brajan, Dawid

Naszym miejscem praktyki był barokowy ogród GroBer Garten. Miałyśmy szansę odbywać praktyki w ogrodzie z dużą przestrzenią, co pozwalało na wykonywanie różnorodnych zadań. Do najbardziej typowych należały: przygotowanie rabat do wiosennych nasadzeń, formowanie krzewów oraz żywopłotów. Bariera językowa nie stanowiła dla nas przeszkody. Rozwój języka, nowe znajomości - to wszystko dzięki otwartości współpracowników. Poza nabywaniem nowych umiejętności, w czasie wolnym Drezno stało dla nas otworem, zachęcało do aktywnego spędzania czasu.

Hania, Ola, Kamila, Veronika, Kateryna, Emilka